Naturalnie kręcone włosy to marzenie wielu kobiet, jednak ich posiadaczki muszą mierzyć się z trudnym zadaniem, jeśli chcą utrzymać je w dobrej kondycji. Tego typu fryzura ma tendencję do trudnego układania i puszenia się, przez co wymaga specjalnej opieki. Dzisiaj rzucimy nieco światła na tę kwestię i zastanowimy się, czym jest porowatość włosów i jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych. Jeśli chcesz ujarzmić swoje loki – zapraszamy do czytania!

 

Porowatość włosów – dlaczego to tak ważna kwestia przy doborze rutyny pielęgnacyjnej?

Włosy każdej i każdego z nas są nieco inne. Nie chodzi tutaj tylko o ich kolor, gęstość czy szybkość wzrostu, ale także ich strukturę, czyli porowatość włosów. Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna, jeśli chcemy zadbać o swoje włosy w optymalny sposób?

 

Żeby to dobrze wyjaśnić, przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają nasze włosy w dużym przybliżeniu. Są one pokryte małymi płytkami, które nazywa się łuskami włosowymi. Ich obecność pełni dwie funkcje. Po pierwsze chronią one rdzeń włosa przed uszkodzeniami i zapobiegają ich łamaniu. Po drugie ich obecność sprawia, że nasze włosy nie wytracają składników odżywczych i budulcowych, których im dostarczamy w diecie, czy produktach pielęgnacyjnych.

 

Porowatość włosów to określenie, które opisuje, jak bardzo łuski włosowe są odchylone względem rdzenia włosa. Jeśli ściśle do niego przylegają, możemy mówić o włosach niskoporowatych, natomiast w przypadku, kiedy są naturalnie odchylone, mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. Pośredni typ to włosy średnioporowate.

 

Dlaczego pielęgnacja włosów kręconych może być skomplikowana? Wiąże się to z tym, że loki z natury są wysokoporowate, przez co łatwiej wytracają naturalne nawilżenie oraz łatwiej się puszą. Jak powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna i kosmetyczna w takim przypadku?

 

Pielęgnacja włosów kręconych

Pielęgnację włosów kręconych warto zacząć od zapewnienia im dobrego odżywienia i nawilżenia, gdyż jak zdążyłyśmy już zauważyć, tego typu włosy mają większą tendencję do ich wytracania. Bardzo dobrym pomysłem będzie tutaj postawienie na naturalne oleje, które nieco dociążą włosy, sprawiając, że łatwiej będzie utrzymać je w ryzach i wyeliminować problem z puszeniem.

 

Kosmetyki, których używamy, mają ogromne znaczenie w kontekście utrzymania naszych włosów w odpowiednim stanie, nie możemy jednak zapominać o innych kwestiach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy pielęgnacji włosów kręconych? Łuski włosowe odchylają się mocniej od rdzenia w sytuacji, kiedy są narażone na wysokie temperatury. Oznacza to, że najlepszym wyjściem dla posiadaczek loków będzie ograniczenie używania suszarek i prostownic. Oczywiście nie mamy na myśli tego, żeby z nich całkowicie zrezygnować, jednak nawet najlepsze kosmetyki nie będą w stanie nam pomóc, jeśli będziemy stale otwierać łuski włosowe strumieniem ciepłego powietrza z suszarki.

 

Ten sam punkt można przypisać także gorącej wodzie. Posiadaczki kręconych włosów powinny płukać je po myciu chłodną wodą, która będzie w stanie zamknąć łuski włosowe i pomóc w utrzymaniu zawartych w nich substancji budulcowych.