18 kwietnia 2016 r. rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Dla wielu uczniów to ogromne źródło stresu i niepewności. Jeszcze trzeba dokonać wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Rodzice chcą mieć pewność, że ich dzieci będą kontynuować naukę w bezpiecznej szkole o dobrej opinii i bardzo dobrych wynikach. Uczniowie zaś w wyborze szkoły kierują się nieco innymi kryteriami, nie zawsze zgadzając się z dorosłymi. Tak czy inaczej wybór szkoły średniej to nie lada dylemat.

W rankingu perspektywy.pl najlepszym liceum w kraju zostało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, a wśród techników na pierwszym miejscu uplasowało się Technikum Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. A jak to wygląda w Katowicach?
W rankingu ogólnopolskim liceów bardzo wysokie 31. miejsce zajęło III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, na 115 miejscu zostało sklasyfikowane VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie, na 175 miejscu I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika, na 230 miejscu II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej, na 266 miejscu Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. J. Pankiewicza, a na 289 miejscu I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego STO,  Pozostałe licea nie znalazły się na liście 500.
Wśród techników na 52 miejscu znalazło się Technikum nr 17 w ŚTZN, na 251 miejscu Technikum nr 4 im. Powstańców Śląskich, a na 265 miejscu Technikum nr 12 w ZSTiO im. E. Abramowskiego.

Jak więc widać, w Katowicach są renomowane szkoły. Należy tylko dobrze zdać egzamin gimnazjalny, a następnie wybrać odpowiednią placówkę.