Tofu powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego. Jak głosi legenda, wynaleziono je ok. 2000 lat temu w Chinach.

Od tego czasu nie tylko stało się charakterystycznym składnikiem kuchni azjatyckich, ale też zdążyło się zadomowić w Europie, gdzie stało się cenionym składnikiem zarówno potraw pochodzenia azjatyckiego, jak i elementem wzbogacającym tradycyjne kuchnie narodowe.

Oprócz niekwestionowanych walorów smakowych, tofu charakteryzuje się bogactwem wartości odżywczych, a także ma zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Włączenie do codziennej diety tofu jest pomocne zarówno w profilaktyce i leczeniu, tzw. chorób cywilizacyjnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, arterioskleroza, podwyższony poziom cholesterolu i niektóre choroby serca, np. choroba wieńcowa serca, jak i innych schorzeń, np. osteoporozy. Tofu, dzięki znacznej zawartości magnezu, witamin z grupy B i lecytyny, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a zawarte w soi izoflawony, pomagają zmniejszyć objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nocne pocenie się i bezsenność (źródło: http://polsoja.com.pl).

Do przygotowania tofucznicy potrzebujemy: serek tofu, pieczarki, zieloną cebulkę, płatki drożdżowe, kurkumę, pieprz kolorowy, sól himalajską, olej kokosowy. Na rozgrzany olej kokosowy dodajemy pieczarki, następnie: rozkruszone tofu, zieloną cebulkę, płatki drożdżowe, kurkumę. Całość dusimy pod przykryciem około 5-10 minut. Doprawiamy pieprzem, solą i gotowe!
SMACZNEGO!