Już czwartego sierpnia 76. Tour de Pologne UCI World Tour zawita do Katowic. Zawodowy peleton pokona w mieście trzy rundy, a meta drugiego etapu mieści się przy Spodku. W tym roku Tour de Pologne rozgrywany jest pod hasłem „Wyścig Pokoleń", świętując tym samym stulecie polskiego olimpizmu.

Polski Komitet Olimpijski został założony w 1919 roku w Krakowie - rok po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, a pierwsze olimpijskie medale wywalczyli dla Polski kolarze torowi podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku. Także w następnych latach polscy kolarze mocno akcentowali swoją obecność na igrzyskach. Na olimpijskim podium stawały takie symbole polskiego kolarstwa jak Ryszard Szurkowski, Czesław Lang czy Rafał Majka. I to właśnie do nich w pierwszej kolejności nawiązuje tegoroczny Tour de Pologne UCI World Tour – Wyścig Pokoleń.  

W tym roku kolarze startujący w Tour de Pologne będą mieli do pokonania ponad tysiąc kilometrów. Tradycyjnie najszybszy etapowy finisz rozegra się w Katowicach. Czwartego sierpnia kolarze wystartują z Tarnowskich Gór, by po przejechaniu 153 kilometrów walczyć o zwycięstwo na al. Korfantego przy katowickim Spodku. To meta – symbol Tour de Pologne. To właśnie przy Spodku kolarze osiągają największe prędkości, przekraczające 80 kilometrów na godzinę. Przed rokiem triumfował tu Niemiec Pascal Ackermann, który na ostatnim okrążeniu na jednym ze zjazdów osiągnął prędkość 105 km/h!

 Zanim kibice będą emocjonować się finiszem, peleton przejedzie trzy rundy po ulicach Katowic. Jeszcze przed wjazdem na pierwsze okrążenie kolarze powalczą na Lotnej Premii LOTTO rozgrywanej pod hasłem 100-lecia PCK. Na rundach znajdują się dwie Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – na pierwszym okrążeniu na al. Korfantego i na trzecim okrążeniu na ul. Góreckiego.  

- Cieszę się bardzo, że ponownie będziemy świadkami wspaniałego etapu z metą w Katowicach. Katowice od lat są wypróbowanym partnerem Tour de Pologne. Zawsze możemy liczyć na przychylność władz i na perfekcyjną organizację. Rundy i meta w Katowicach należą do najbardziej widowiskowych i emocjonujących w całym wyścigu, a zwycięzcy etapu z metą przy Spodku przechodzą do historii jako najszybsi kolarze w Tour de Pologne. Olbrzymim plusem Katowic są wspaniali kibice, którzy żywiołowo dopingują kolarzy na trasie i tworzą atmosferę wielkiego kolarskiego święta – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

 Oprócz mety drugiego etapu Tour de Pologne, w Katowicach odbędzie się także Kinder+Sport Mini Tour de Pologne czyli największe kolarskie wydarzenie dla dzieci i młodzieży w Polsce. Mogą w nim startować dziewczynki i chłopcy w wieku od 7 do 14 lat. Wydarzenie podzielone jest na rowerową paradę dla najmłodszych oraz wyścigi dla nastoletnich uczestników. Parada oraz wyścigi odbywają się w wybranych miastach etapowych Tour de Pologne UCI World Tour. Udział w Kinder+Sport Mini Tour de Pologne jest całkowicie bezpłatny. Szczegóły znajdują się na stronie www.minitourdepologne.pl

b2_katowice_spodek.jpg

 

TOUR DE POLOGNE AMATORÓW

Tour de Pologne Amatorów to jedno z najpopularniejszych wydarzeń kolarskich w naszym kraju. Co roku w BUKOVINA Resort w Bukowinie Tatrzańskiej spotyka się około dwóch tysięcy miłośników kolarstwa, aby wspólnie wystartować i rywalizować na rundzie królewskiego etapu Tour de Pologne. Tegoroczny Tour de Pologne Amatorów, który odbędzie się 9 sierpnia, to 58 kilometrów bardzo wymagającej trasy z podjazdami na Ścianę BUKOVINA, Ścianę HARNAŚ, czy Rusiński Wierch. Na starcie tradycyjnie pojawi się wielu kolarskich mistrzów z Czesławem Langiem na czele. 

AFISZ TDP AMATORÓW.jpg