Stadion Śląski to ważne miejsce w historii polskiego żużla. To właśnie tu w 1973 roku Jerzy Szczakiel zdobył pierwszy dla Polski złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Jerzy Szczakiel był również honorowym gościem konferencji zapowiadającej organizację obu imprez na Stadionie Śląskim.

Wrzesień 2018 roku na Stadionie Śląskim ma stać pod znakiem żużlowych wrażeń. Po 15 latach na ten legendarny obiekt powrócą bowiem największe wydarzenia gromadzące najlepszych zawodników i tysiące fanów speedwaya.

W konferencji zapowiadającej ich organizację uczestniczył marszałek Wojciech Saługa, prezes Stadionu Śląskiego Krzysztof Klimosz oraz prezydent FIM Europe Wolfgang Srb, a także organizatorzy wydarzenia.

- Sto tysięcy ludzi przyglądało się, jak Jerzy Szczakiel zdobywał tutaj tytuł mistrza świata. Cieszę się, że na zmodernizowany Stadion Śląski powrócą emocje związane z żużlem, bo taki był nasz cel. To wielofunkcyjny obiekt, obok piłki nożnej i lekkoatletyki to właśnie żużel budował jego legendę, a my chcemy, by on żył i zapisał nowe karty w historii polskiego sportu – mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Na Stadionie Śląskim odbędzie się we wrześniu 2018 roku finał cyklu Speedway Euro Championship oraz mecz Żużlowej Reprezentacji Polski z Resztą Świata. Finałowa runda rozgrywek o tytuł indywidualnego Mistrza Europy na żużlu odbędzie się 15 września, a reprezentacja zagości na Stadionie Śląskim najprawdopodobniej dwa tygodnie później.

- Żeby zorganizować tak dużą imprezę, potrzeba kilku czynników – przekonywał Wolfgang Srb, prezydent FIM Europe. – Sprawnej federacji, kraju, w którym żużel cieszy się dużym zainteresowaniem i dobrych partnerów. Oczywiście bardzo istotna jest arena sportowych zmagań, a Stadion Śląski jest perełką, jednym z niewielu tak fantastycznych obiektów w Europie. Dlatego jestem pewien, że to będzie niezapomniane przeżycie.