Proces mycia boisk sportowych jest kilkuetapowy. Czyszczenie zaleca się w przypadku wszystkich obiektów sportowych, zarówno tym o powierzchni wykonanej ze sztucznej trawy, jak też tartanu. Za każdym razem jest jednak konieczność odpowiedniego dopasowania techniki mycia oraz środków czyszczących, które nie uszkodzą nawierzchni, a pozwolą osiągnąć pożądane efekty. Nie bez znaczenia jest też to, kto wykonuje tę pracę. Najlepszą opcją jest zlecenie jej profesjonalnej firmie, która dysponuje zarówno odpowiednim sprzętem, środkami, jak też wiedzą i doświadczeniem.

Oczyszczenie powierzchni z wolnych zabrudzeń

Każda firma zapewne ma swój własny system czyszczenia boisk, swoje wypracowane przez miesiące lub lata metody, które według nich są najlepsze i najbardziej skuteczne. Zawsze jednak pierwszym etapem, który rozpoczyna proces mycia boisk sportowych, powinno być oczyszczanie powierzchni z wolnych zabrudzeń. W ten sposób pracuje jedna z częściej wybieranych firm AlpinkaSport. Dzięki temu możliwe jest w następnej kolejności zastosowanie specjalnego urządzenia, które myje boisko pod ciśnieniem.

Podczas wstępnego oczyszczania pozbywamy się m.in. szkła, plastikowych elementów, liści i drobnych kamieni. Ich obecność na boisku jest nieunikniona, ponieważ jest to obiekt, znajdujący się na powietrzu, najczęściej nie posiada on zadaszenia. Szczególnie szkło i plastik na boisku jest zagrożeniem dla sportowców. Potknięcie spowalnia zawodnika lub też powoduje jego upadek. Uderzenie o ostre krawędzie skutkuje urazem. Dlatego też należy regularnie czyścić boiska, co ma swoje uwarunkowania w bezpieczeństwie i jakości gry.

Mycie boiska pod ciśnieniem

Proces mycia boisk sportowych w kolejnych etapach odbywa się z wykorzystaniem specjalnych maszyn oraz środków czyszczących. Są one dobierane do rodzaju nawierzchni, a więc inne będą stosowane w przypadku tartanu i inne przy trawie sztucznej. Mycie pod ciśnieniem pozwala pozbyć się bardziej trwałych zabrudzeń, które pojawiają się na skutek pogody, często niekorzystnej. Woda, błoto, ale też wszelkiego rodzaju naturalne osady trwale szpecą powierzchnię boiska. Nie wygląda ona atrakcyjnie, ale też zmienia właściwości nawierzchni, która może być śliska lub też osłabiona i bardziej podatna na uszkodzenia. Jeżeli jest to konieczne, proces mycia boisk sportowych uzupełniany jest o ich renowację i naprawy, które mają przywrócić powierzchni odpowiedni stan. To przekłada się na wyraźną poprawę zarówno wizualną, jak też praktyczną.

Ocena efektów i ewentualne poprawki

Po przeprowadzonych pracach mycia boisk sportowych można ocenić, czy uzyskany efekt jest zadowalający i udało się osiągnąć rezultat zgodny z preferencjami klienta. Sprawdzana jest więc cała nawierzchnia boisk i przeprowadzane są ewentualne dodatkowe poprawki. W ten sposób jest gwarancja, że praca została wykonana solidnie i zostało zrobione wszystko, aby boisko znów wyglądało dobrze i było przystosowane do efektywnej gry.Tekst powstał we współpracy z Alpinka Sport
https://www.alpinkasport.pl/czyszczenie-boisk-sportowych/