„Oswój Czas” to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady projektów społecznych “Zwolnieni z Teorii”. Organizatorami projektu są trzej maturzyści Bartosz Cieśla, Bartłomiej Gieszczyk oraz Wiktor Radwan, uczniowie I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu.

W ramach projektu realizowane są wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każdy wykład składa się z dwóch części, których wspólnym mianownikiem jest czas.

Pierwsza z nich to odpowiedź na szeroko rozumiany problem marnowania czasu przez młodzież. Podczas wykładu uczniowie poznają podstawy sprawnego zarządzania sobą w czasie. Mają również okazję poznać sprawdzone techniki organizowania swoich zadań, skupiające się przede wszystkim na efektywniejszym uczeniu się. Wykład prowadzony jest przez Macieja Westerowskiego reprezentujący Strefę Dobry Start w Katowicach.

Czas będący wspólnym mianownikiem całego spotkania pojawia się również w drugiej części. Jest nią prezentacja dotycząca rozpoznawania udarów mózgu. Czas reakcji na objawy w przypadku tego schorzenia jest bowiem głównym wyznacznikiem skuteczności w późniejszym leczeniu.

Odbyło się 13 wykładów, pośród których 3 miały miejsce w dwóch katowickich liceach: V Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej

Bezpośrednimi beneficjentami projektu stało się ponad 1300 osób - uczniów szkół ponadgimnazjalnych.